קורס מורים דו שנתי לדרך היוגה - שנה ב' (300 שעות)

כוונה ומשאלה

"יוגה היא תנועה מנקודה אחת לנקודה שנייה – גבוהה יותר" (דסיקשר)

המסע ממשיך… מסע פנימי, מסע רוחני, מסע אל עבר עצמך, מסע אל עבר החיים.

שנה ב' ממשיכה את המשאלה שהניחה שנה א'  – שהיוגה תהיה אפשרות למפגש עם עצמינו, שתהיה לנו פנס המאיר דרכינו, על מנת לחזור אל ביתנו, אל תוכנו.

בעוד ששנה א' התמקדה בהעמקה בתרגול ובמתרגל, שנה ב' מבקשת להעמיק באותו אחד המבקש לחלוק את מסעותיו והבנותיו, עם הולכי דרך נוספים, מתרגלים נוספים, להיות צינור לנתינה ואהבה. להיות מורה.

שנה ב' מורכבת מ35 מפגשים שבועיים ושני סופי שבוע מרוכזים במהלך השנה.

הקורס יתקיים בימי שלישי בשעות 10:00-15:30 בסוזן דלל בתל אביב.

מועד תחילת הלימודים: 5/10/2021

מועד סיום הלימודים: 28/6/2022

שנה ב' (300 שעות) תתמקד בהעמקת מתודות ההוראה וההנחיה: נתנסה בהעברת שיעורים, נשתתף בתצפיות, נתנסה בשיעור כאסיסטנטים, נקבל כלים נוספים להוראה כגון כתיבה, וורבליות (קול), מגע, היכולת להעביר שיח לקבוצה ועוד….

למסיימים תוענק תעודת מורה בכיר ליוגה בהכרת ארגון היוגה העולמי Yoga Alliance, תעודה המוכרת בארץ ובעולם.

פרקטיקה והעמקה

אשטנגה סדרה ראשונה ושנייה וסדרות מתקדמות

הכרת הרצף, הספירה והנשימה, שמות התנוחות, הנחייה והוראה, עבודה עם אביזרים לאדפטציות ולתמיכה, דרישטי, בנדות, וריאציות מותאמות ומודיפיקציות, אומנות התמיכה במגע, מייסור סטייל – תרגול עצמי מסורתי הייחודי לאשטנגה, חקירת נושאים מרכזיים באשטנגה יוגה, נגיעות בסדרות מתקדמות באשטנגה יוגה, התנסות בהנחיית שיעור ותצפיות, השתתפות בשיעורים כאסיסטנטים.

פיתוח תרגול עצמי ככלי מרכזי לחקירה תמידית ולהוראה

שיעורי "מאלות" (ויניאסה)

כיצד לבנות "מחרוזת תפילה" של תנוחות כאשר החוט המחבר ביניהן הוא הנשימה והרוח המנחה היא הסדרה. מאלה יוגה הינה תרגול דינמי ובזרימה ברוח האשטנגה ויניאסה יוגה אשר מתמקד בכל פעם בנושא אחר מתוך מגוון התנוחות הקיימות בסדרות השונות כגון: כפיפות לפנים, פיתולים, קשתות, תנוחות על הידיים, תנוחות הפוכות, קפיצות ומעברים ועוד. תרגול "מאלה יוגה" יכול לתמוך ולאפשר לכל מתרגל אשטנגה ו/או ויניאסה להעמיק עוד טיפה, לחקור ולהתנסות כל פעם ברובד והיבט אחר של הגוף, התנוחות והתרגול ככלל.

אומנות התמיכה במגע

מהות ההוראה הינה לאפשר מפגש של אדם עם עצמו, להחזיר את האדם אל עצמו. גם ההנחיה וגם התמיכה מגיעות משם והולכות לשם. הוראה היא תמיכה ותו לא. בראייה רחבה התמיכה היא בתלמיד ולא בתנוחה. יחד ננסה להתבונן על התרגול כמכלול וללמוד כיצד להבין את גוף המתרגל, את מנחי הגוף בהם הוא נמצא, את אפשרויות התמיכה, ואת המגע המחבר את המתרגל לתוכו ומסייע לו לחוות עוד חיבור אל הכל.

היוגה ככלי לטיפול

היוגה היא טיפול עצמי בעצמי. היוגה מהווה עבורנו כלי טיפולי על מנת לגשת פנימה, להביט לעומק, לראות ביתר בהירות וצלילות, לשנות, ותמיד להתקדם בחיים. בתחום זה נעמיק אל עולם היוגה תרפיה, תאי יוגה תרפי והיין יוגה. נתנסה הן בתרגול היוגה כתרפיה והן בהוראת תרגול שכזה. בנוסף נעמיק ונחקור את גילוי העצמי בפסיכולוגיה של היוגה דרך טקסטים, מאמרים וספרות בנושא, ודרך שיח משותף פותח דלתות, מינד ולב.

אנטומיה יישומית

אנטומיה מותאמת לעולם היוגה והתנועה, מערכת השלד שריר, פתולוגיות אורתופדיות ופציעות נפוצות, מבנה אנטומי של הקווים העיקרים בגוף האדם, טכניקות עיסוי ומגע והעמקת הידע על הגוף בתנועה. מפגשי האנטומיה יתקיימו אחת לחודש ויועברו ע"י יאנה יורייב.

מורים אורחים

במהלך השנה יגיעו לקורס מספר מורים אורחים היקרים לליבי איתם למדתי לאורך השנים אשר אני מעריכה ואוהבת עמוקות ומבקשת לאפשר למשתתפי הקורס את הזכות להכיר ולפגוש. על ידי מפגש עם אותם מורים נוכל להיפתח למקומות נוספים, להרחיב את ההתנסות ולקבל כלים מהותיים להוסיף אל הסלסילה הפרטית.

פרקטיקות נוספות

מדיטציה – טכניקות שונות לישיבה בהתבוננות וקריאה בטקסטים רלוונטים. פראנאיאמה - טכניקות מתקדמות לעבודה עם הנשימה מתוך תשומת לב וכוונה. מודרות, צ'אקרות, בנדות ועוד...

דרך חיים ורפואה טבעית

תזונה, אורח חיים, צמחונות וטבעונות, רפואת האיווודה (רפואה הודית), הזנה רוחנית, ניקויים יוגים (קריות) ועוד...

פילוסופית היוגה כדרך חיים

האימון הגופני הינו רק אספקט אחד בדרך היוגה. מסורת היוגה מציעה לאדם דרכים להתבונן על המציאות ועל מהות החיים ככלל. פילוסופיית היוגה הינה כלי יישומי ונגיש עבור כל אדם בעבור מפגש עם עצמו ועם חייו, כלי לשינויי, כלי להתפתחות, כלי להבנה, כלי להתקדמות וללמידה.

בחלק זה נעמיק בהיסטוריה של היוגה ובטקסטים מתקדמים מתוך מסורת היוגה כגון הפרק השלישי והרביעי ביוגה סוטרה של פטנג'לי, אופנישדות נבחרות, הבהגווד-גיטא, יוגה ואשיסטה, סיפורים מתוך מהאבהרטה ועוד… בנוסף נמשיך להעמיק אל מסורות רוחניות נוספות.

יחד נדון בסוגיות העולות מתוך המפגש עם החיים ונאפשר שיח משותף סביב השאלות שהחיים מעלים.

יחסי מורה – תלמיד

"וכך התיישבו זה לצד זה עד שהתרגלו זה אצל זה". (הרמב"ם)

מיהו תלמיד ומיהו מורה? מהו טיבו של השדה הנוצר דרך אותה מערכת יחסים ומהי מהות היחסים ביניהם בעבור הדרך הרוחנית?

נכיר ונלמד על מורים רוחניים במסורת היוגה, טקסטים העוסקים בהוראה, הוראה המותאמת לימינו אנו והתפתחות מערכת היחסים שבין מורה לתלמיד מאז ועד היום: על השינויים, על הקשיים, על ההבנה והחוסר הבנה, על השפע והפשע, על המלא ועל החסר, על מציאת המורה הפנימי ותפקידו החשוב של המורה החיצוני.

פרטים חשובים

תחילת שנת הלימודים: 5/10/21

ימים ושעות: ימי ג' 10:00-15:30

כתובת: סוזן דלל תל אביב

עלות ותנאי תשלום: 9500₪ לשנה (ניתן לפרוס ל10 תשלומים)

העלות כוללת 35 מפגשים שבועיים ושני סופי שבוע מרוכזים במהלך שנת הלימודים.

הקורס פתוח למסיימי שנה א' או לבעלי תעודת הוראה של 200 שעות.

להרשמה ולשאלות נוספות

לכל שאלה נוספת מוזמנים ליצור קשר. מספר המשתתפים מוגבל.
נמסטה, שירלי.

    אתר זה מוגן באמצעות reCAPTCHA ומדיניות הפרטיות ותנאי השימוש של גוגל חלים עליה