כוונה ומשאלה

יוגה – מצב שבו הדברים חוזרים חזרה למקומם.

הגדרה זו מציינת בפנינו שאנחנו לא במקומנו.

מקומנו הוא בתוכנו. אנחנו כנראה לא בתוכנו.

מה נדרש לו לאדם להיות בתוכו? מה נדרש לו לאדם להיות עצמו?

היוגה היא דרך המציעה לנו אפשרות לחיים עם דרך. דרך בה נהיה מוכנים ונכונים להיפגש עם עצמנו, ללמוד ולחקור את עצמנו, לצעוד ולפעול כעצמנו ולהתבונן בכל עשייה ופעולה מתוך תשומת לב וכוונה לחזור לעצמנו.

קורס מורים לדרך היוגה הוא הזמנה לפתוח את הדלת על מנת להתחיל את המסע. מסע אל עבר עצמך, אל עבר חייך, מסע חשוב והכרחי שייחל בנקודת מסוימת, אך לא יסתיים כל עוד אדם מבקש בחייו חופש, בחירה, אפשרות, אושר, שקט, שלווה, אמת, דיוק, שינוי ובית אמיתי להיות בו.

הקורס הוא אפשרות להתחיל את המסע חזרה אל חיים שכאלו, חיים בהם אתה חי את עצמך. חיים בהם אתה חוזר להיות מי שאתה, לומד ומתנסה, משנה ומשתנה, מעמיק וחושף ובעיקר נפגש ופוגש.
באופן אישי – קורס המורים שעברתי לפני שנים רבות לא לימד אותי להיות מורה ליוגה, אלא פתח עבורי דלת למשהו גדול הרבה יותר. מהרגע שפגשתי את המורה שלי והתחלתי את דרכי איתו, הבנתי שהאפשרות שהוא מציע לי היא לפגוש את עצמי. לימים תהיה זו הכוונה אשר מנחה אותי בכל מפגש עם התלמידים. שהרי אני מאמינה שמורה – הוא בסה"כ תלמיד הבא לחלוק עם תלמידים נוספים את דרכם אל עצמם ואת המפגש עם החיים עצמם.

נאמר שכל אדם זכאי בחייו לשתי לידות: זו הארצית וזו הרוחנית. זו שבה מולידים אותו וזו שבה הוא מוליד את עצמו. עוד נאמר שבהתאם לכוונות העמוקות שבתוכנו – הלידה הבאה תתרחש. הכוונה שאני מניחה לקורס זה תהיה שנאפשר לעצמנו ללדת את עצמנו כעצמנו ושנוכל לאפשר זאת בהמשך לעוד רבים אחרים באהבה, ברגישות ובתבונה.

את דרכי התחלתי במסורת האשטנגה ויניאסה אותה עד היום אני מוקירה ומחשיבה לבית. רוב שיטות היוגה הדינמיות נולדו וצמחו מתוך מסורת האשטנגה, ואני מוצאת את גישת האשטנגה ויניאסה לבסיס איתן ויציב המאפשר בהמשך גם התפתחות לדרכים נוספות, לחקירה והעמקה תמידית. בקורס זה אבקש לחלוק עמכם את הצידה אותה ליקטתי במהלך השנים: ממסורת האשטנגה אותה אני מתרגלת כבר 20 שנה דרך כל אבן דרך ופיסת חוכמה איתה נפגשתי במהלך השנים ואספתי לתוך הסלסילה.

❤️❤️ הקורס הקרוב מלא. ניתן להירשם לרשימת המתנה. ❤️❤️

הקורס הינו מסלול דו שנתי של 500 שעות הכולל 35 מפגשים שבועיים בכל שנה וסופ"ש אחד מרוכז באמצע השנה.

הקורס יתקיים בימי שלישי בשעות 10:30-15:30 במרכז סוזן דלל תל אביב.

תחילת הלימודים: 3/9/24

שנה א' תתמקד בפרקטיקות ובכלים להעשרת התרגול, הידע, ההתנסות והלמידה.

שנה ב' תתמקד בהעמקת מתודות ההוראה וההנחיה, נתנסה בהעברת שיעורים, נשתתף בתצפיות, נקבל כלים נוספים להוראה כגון כתיבה, וורבליות (קול), מגע, היכולת להעביר שיח לקבוצה ועוד….

למסיימים תוענק תעודת מורה ליוגה בהכרת ארגון היוגה העולמי Yoga Alliance, תעודה המוכרת בארץ ובעולם.

פרקטיקה והעמקה

אשטנגה סדרה ראשונה ושנייה

הכרת הרצף הספירה והנשימה, עקרונות וקווים מנחים לסדרה, תאוריה ופרקטיקה, הכרת התנוחות פירוקן ובנייתן, נשימה כעקרון מוביל את התרגול, דרישטי, בנדות, וריאציות מותאמות ומודיפיקציות, אלמנטים בתוך הסדרה, אומנות התמיכה במגע, שימוש באביזרים ככלי עזר לתמיכה, קווים וגישות להנחיה, לימוד טכניקות ויניאסות ומעברים, מייסור סטייל – תרגול עצמי מסורתי הייחודי לאשטנגה, חקירת נושאים מרכזיים באשטנגה יוגה, נגיעות בסדרות מתקדמות באשטנגה יוגה, התנסות בהנחיית שיעור ותצפיות, תרגול 108 ברכות שמש ועוד…

תרגול "מאלות"

כיצד לבנות "מחרוזת תפילה" של תנוחות כאשר החוט המחבר ביניהן הוא הנשימה והרוח המנחה היא הסדרה. מאלה יוגה הינה תרגול דינמי ובזרימה ברוח האשטנגה ויניאסה יוגה אשר מתמקד בכל פעם בנושא אחר מתוך מגוון התנוחות הקיימות בסדרות השונות כגון: כפיפות לפנים, פיתולים, קשתות, תנוחות על הידיים, תנוחות הפוכות, קפיצות ומעברים ועוד. תרגול "מאלה יוגה" יכול לתמוך ולאפשר לכל מתרגל אשטנגה ו/או ויניאסה להעמיק עוד טיפה, לחקור ולהתנסות כל פעם ברובד והיבט אחר של הגוף, התנוחות והתרגול ככלל.

עמידות ידיים

מהבסיס ועד התנוחה: פסיכולוגיה אנטומיה ופרקטיקה, עבודת מפרקים גמישות וחיזוקים, הבנת האנטומיה של חגורת הכתפיים והידיים, עבודת בטן ומרכז, הבסיס לעבודה עם עוצמה שאינה כוח True Strength Fundamentals , עבודה עם אביזרים על עמידות ידיים כגון קוביות, כיסא, קיר, גרביים ושמיכות, טכניקות עבודה, עבודה על תנוחות הפוכות להבנת העקרונות, תרגול וריאציות כיפיות ומאתגרות ללא גלגלי עזר במרכז החדר, עד לעמידות ידיים של חצי דקה עד דקה ללא תמיכה וללא אביזרים.

עולם הויניאסה

תנועה ותנועתיות, חמשת האלמנטים של החיים בתוך תרגול הויניאסה, חקירת נושאי גוף שונים כגון: אגן ואמסטרינג, קשתות ופיתולים, ידיים ורגליים, גמישות ויציבות, Ladder Flows – התפתחות הויניאסות לאורך התרגול, ויניאסה פרופס – כיצד ניתן לשלב אביזרים במהלך תרגול ויניאסה באופן תומך ונגיש לכל. בנוסף נחווה מערכי שיעור, נלמד על בניית רצפים, ומהם הכלים על מנת ליצור שיעור קשוב, תומך ומאוזן.

מדיטציה ונשימה

מדיטציה: המפגש עם השאלה מי אני? ההתנסות בישיבה להתבוננות ובמפגש עם הרואה שבתוכי, שדה הראייה והנראה. פראנאיאמה – טכניקות בסיסיות להכרת העבודה עם הנשימה מתוך תשומת לב וכוונה. מודרות, צ'אקרות, ובנדות.

היוגה ככלי לטיפול

נפגוש ונלמד את גישת הגוף נפש, וכיצד הגוף הוא המראה לנפש ודרכו ניתן לעבוד על עצמנו ולרפא עצמנו. נחווה ונתנסה בגישות שונות ליוגה ככלי לריפוי הגוף הנפש והמינד: יין יוגה, יוגה תרפיה, תאי יוגה (עיסוי תאילנדי), ויניאסה תרפיה.

פאשייה

עולמם של רקמות החיבור. גישות שונות לעבודה על הפאשייה בצורה אלסטית ופלסטית וחשיבות הפאשייה בעבודה על גמישות, טווחי תנועה וחופש גופני, נפשי ומנטלי. נפגוש את קווי הפאשייה העיקריים בגוף ונלמד כיצד ניתן לעבוד עליהם דרך תנועה, מגע ובמהלך התרגול.

תמיכה במגע ויוגה בזוגות

תמיכה במגע היא אומנות של קשר וחיבור, מאפשרת מפגש קרוב ומעמיק בין המורה לתלמיד, מזכירה, מחברת, פותחת, מחזקת ובעיקר מלמדת את התלמיד על עצמו ממקום של ויתור על נוקשות והתנגדות, אל תוך אפשרות נוספת של חופש ורכות.

נשים בהריון ולאחר לידה

תרגול יוגה בהריון תומך הן בתקופת ההיריון והן בהכנה ובלידה עצמה. נלמד את ההנחיות וההתוויות התומכות בתקופה זו, כיצד לגשת ולתמוך, כיצד לשלב עבודה עם נשים הרות בקבוצה רגילה ובאופן פרטני ומודיפיקציות שונות אשר משתנות לאורך כל שלבי ההיריון..

סוגיית התרגול העצמי

מה הקשיים ומה מאתגר בתרגול עצמי? עד כמה המפגש עם עצמי כביכול זמין עבורי בכל רגע אך בפועל עד כמה הוא לא מוכר, לא ידוע, לא מובן, לא קיים? מה יש שם ביננו לבין עצמינו? יחד ננסה לפתח את התרגול העצמי ככלי מרכזי לחקירה תמידית, למידה אין סופית והוראה.

תרגול כסדרה

סדרות נוספות שהתפתחו לאורך השנים ומהוות אופציה נוספת לתרגול בימים קצת אחרים: נלמד את סדרת הירח, סדרת האריה ועוד….

דרך חיים ורפואה טבעית

תזונה, אורח חיים, רפואת האיווודה (רפואה הודית), השימוש בצומח כבסיס לתזונה ולריפוי טבעי, הזנה רוחנית, ניקויים יוגים (קריות) ועוד…

פילוסופית היוגה כדרך חיים

האימון הגופני הינו רק אספקט אחד בדרך היוגה. מסורת היוגה הינה אחת משש אסכולות רוחניות שהתפתחו בהודו המציעות לאדם דרכים להתבונן על המציאות ועל מהות החיים ככלל. פילוסופיית היוגה הינה כלי יישומי ונגיש עבור כל אדם בעבור מפגש עם עצמו ועם חייו, כלי לשינויי, כלי להתפתחות, כלי להבנה, כלי להתקדמות וללמידה. בחלק זה נעמיק בהיסטוריה של היוגה ובטקסטים מתוך מסורת היוגה כגון היוגה סוטרה של פטנג'לי, אופנישדות, בהגווד-גיטא, יוגה ואשיסטה, מהאבהרטה ועוד… יחד נכיר את גישות היוגה השונות, נקרא טקסטים עכשוויים ומאמרים רבים, נכיר את עולם הזן, הבודהיזם, הקבלה, נדון בסוגיות העולות מתוך המפגש עם החיים, נאפשר שיח משותף סביב השאלות הרבות המגיעות מהחיים, נפגוש את כתיבתם של משוררים, סופרים, פסיכולוגים, נזירים, רבנים, חוקרים ומורים רבים מכל הגישות והזרמים ועוד…

פילוסופיית היוגה אינה נפרדת מהתרגול שלנו. החלק האחרון בכל מפגש יוקדש ללימוד הפילוסופיה ודרכה של היוגה בקשר ישיר למציאות היום יום והחיים.

אנטומיה יישומית

אנטומיה מותאמת לעולם היוגה, מערכת השלד שריר, פתולוגיות אורתופדיות ופציעות נפוצות, מבנה אנטומי של הקווים העיקרים בגוף האדם, טכניקות עיסוי ומגע והעמקת הידע על הגוף בתנועה. רשימה חלקית של הנושאים בהם נעסוק:

מה זה שריר, גיד, רצועה, עצם, מפרק, דלקת , התכווצויות , נקעים, שבר, פריקות, פאשייה. הסבר על סוגי הפעלת שרירים/כיווץ, * הסבר על שרירים אנטגוניסטיים, הסבר על העצב הסיאטי.

פתולוגיות נפוצות בעולם היוגה: דלקת בקשת הפלנטרית + דורבן, קרע בהמסטרינג, תסמונת השריר האגסי, פריצת דיסק / בלט דיסק, גלישת חוליות, צליפת שוט, קרע במיניסקוס (ברך), קרע ברצועות (ברך + קרסול), קרע בלברום (מפרק ירך + כתף), שריר הפסואס, תסמונת שריר החזה הקטן, כתף קפואה, כתף שחיין, מרפק גולף וטניס, תסמונת התעלה הקרפלית והתמודדות עם כאבים במפרק כף היד ועוד.

מפגשי האנטומיה יתקיימו אחת לחודש ויועברו ע"י יאנה יורייב.

יחסי מורה – תלמיד

"וכך התיישבו זה לצד זה עד שהתרגלו זה אצל זה". (הרמב"ם)

  • מיהו תלמיד והיכן אנו פוגשים את התלמיד הזה בתוכנו??
  • מורה מיהו? תלמיד המזכיר לתלמיד נוסף שהוא המורה של עצמו והלימוד הוא את עצמו. המורה כאדם נוסף ההולך באותה הדרך עם המשאלה שבהוראתו ובדבריו יוכל התלמיד להיות מי שהוא.
  • שדה האימון הנוצר במפגש בין מורה לתלמיד ומהות היחסים ביניהם בעבור הדרך הרוחנית.
    מורים רוחניים לאורך ההיסטוריה, הוראתם ומשנתם.
  • מורים במסורת היוגה, טקסטים העוסקים בהוראה, הוראה בימינו אנו והתפתחות מערכת היחסים שבין מורה לתלמיד מאז ועד היום: על השינויים, על הקשיים, על ההבנה והחוסר
  • הבנה, על השפע והפשע, על המלא ועל החסר, על הברכה ועל הכאב, על מציאת המורה הפנימי, על אותה מערכת יחסים מופלאה ועדינה שהינה הבסיס לכל התפתחות רוחנית.

פרטים חשובים

❤️❤️ הקורס הקרוב מלא. ניתן להירשם לרשימת המתנה. ❤️❤️

תחילת שנת הלימודים: 3/9/24

ימים ושעות:
ימי שלישי 10:30-15:30

כתובת: במרכז סוזן דלל תל אביב

 עלות ותשלום: 9200₪ לשנה (ניתן לפרוס עד ל10 תשלומים). בעת ההרשמה יש להעביר 700₪ דמי הרשמה שיקוזזו מעלות הקורס.

העלות כוללת הכל (מפגשים, סופ"ש מרוכז, תעודה וספר סיום קורס).

בתחילת השנה ממליצה ומציעה אופציה לרכוש ממני ציוד לקורס (קוביות, רצועה וחוברות עבודה) בעלות של 350 ש"ח.

במהלך השנתיים יגיעו לקורס מספר מורים אורחים היקרים לליבי איתם למדתי לאורך השנים אשר אני מעריכה ואוהבת עמוקות ומבקשת לאפשר למשתתפי הקורס את הזכות להכיר ולפגוש.


מדיניות החזרים/ביטולים:

דמי הרשמה על סך 700₪ יקוזזו מעלות הקורס ולא יוחזרו גם במקרה של ביטול השתתפות.

במקרה של ביטול השתתפות במהלך הקורס, יינתנו החזרים באופן הבא:
1. ביטול השתתפות עד המפגש החמישי – החזר ע"ס 80% משכה"ל השנתי.
2. ביטול השתתפות עד המפגש העשירי – החזר ע"ס 50% משכה"ל השנתי.
3. לאחר המפגש העשירי אין החזר תשלום.

להרשמה ולשאלות נוספות

הקורס פתוח לכל מי שבליבו/ה משאלה להעמיק במסורת החיים, לחקור וללמוד מסורת רוחנית המאפשרת למתבונן לשאול ולהתנסות , לחזור אל עצמו ולהיות קרוב. מזמינה אתכם באהבה לפתוח את הדלת ולצעוד יחד פנימה עוד כמה צעדים.

לכל שאלה נוספת מוזמנים ליצור קשר. מספר המשתתפים מוגבל.
נמסטה, שירלי.

    אתר זה מוגן באמצעות reCAPTCHA ומדיניות הפרטיותותנאי השימוש של גוגל חלים עליה